25 maja 2022

I Love Latte

Ogólnie o zdrowiu

Jak działa i jest zbudowany piec dwufunkcyjny?

Gazowy piec dwufunkcyjny to niezwykle ważne rozwiązanie, o którym należy pomyśleć już na etapie projektowania domu . Do najczęściej obecnie wybieranych przez klientów typem ogrzewania są gazowe piece  dwufunkcyjne. Taki kocioł służy do podgrzewania wody w instalacji domowej, ogrzewa wodę w kranie i w kaloryferach, jest zasilany gazem ziemnym.

Jak jest zbudowany piec gazowy dwufunkcyjny?

-palnik gazowy i zapłonnik

-pompa obiegowa, która ma zapewnić krążenie wody w instalacji.

-orurowanie gazowe oraz armatura

-orurowanie wodne oraz armatura

-czujnik manometru i ciśnienia

-zawór trójdrogowy ,który służy do przełączania trybów pracy kotła

Piece dwufunkcyjne gazowe posiadają dodatkowe funkcje  pomagające odzyskać ciepło ze spalin. Polega to na tym, że przy wylocie spalin do instalacji jest zamontowany dodatkowy wymiennik ciepła, który odbiera ciepło od spalin i przekazuje je ,by ogrzewać wodę.

Działanie pieca gazowego dwufunkcyjnego polega na dostarczeniu gazu do palnika, który pod wpływem iskry się zapala . Gaz, który się pali podgrzewa przepływającą wodę, która przepływa przez płytowy wymiennik ciepła. Im większa powierzchnia ,tym sprawniejsze i szybsze będzie ogrzewanie. Pompa  cyrkulacyjna zapewnia obieg wody w instalacji. Uruchomiona ona zostaje wtedy, gdy iskra pojawia się na zapłonniku. Zawór trójdrogowy zamyka się i otwiera się tak, by zapewnić obieg wody w instalacji . Dzięki takiemu systemowi ogrzewania nie istnieje obawa, że woda będzie nagrzana zbyt mocno i przekroczy temperaturę wrzenia. Pozycją palnika można regulować podgrzewanie wody w centralnym ogrzewaniu lub podgrzanie w instalacji ciepłej wody.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie pieca dwufunkcyjnego?

-rodzaj paliwa

W sklepach sprzedawane są piece ,które mogą być opalane mieszanką butanu i propanu lub takie ,które są przystosowane  do spalania metanu. Gaz ziemny to gaz ziemny to głównie  metan, więc należy zwrócić na to uwagę i wybrać ten gaz do ogrzewania wody.

-klasa energetyczna pieca      

Piece gazowe są oznakowane w taki sposób ,w jaki znakuje się urządzenia takie jak lodówki ,pralki, zmywarki, telewizory ,odkurzacze. Jeżeli przy literce A jest dużo plusów tym piec jest bardziej energooszczędny. Kocioł jest bardziej energooszczędny czym litera jest bliżej początku alfabetu.

Moc cieplna pieca gazowego

Na moc pieca dwufunkcyjnego należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ ta bardzo ważny parametr.

Taką moc cieplna pieca oblicza się biorąc pod uwagę powierzchnię ogrzewania oraz izolację ścian na zewnątrz. Należy również brać pod uwagę grubość warstwy, którą ocieplony został budynek ,wysokość pomieszczeń ,które mają być ogrzewane. Jeżeli mowa o mieszkaniach trzeba zwrócić uwagę  na ilość ścian, które są ścianami zewnętrznymi budynku.

-Sprawność pieca gazowego

Sprawność pieca jest to stosunek uzyskanej energii cieplnej do wartości opałowej paliwa, które zostało spalone. Jeżeli chodzi o tradycyjne piece gazowe dwufazowe to taka sprawność wynosi 90-95 %.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wymiary kotła, który należy dokładnie zmierzyć, by można go było zamontować, gdzie wcześniej już zainstalowano instalację grzewczą i wodną.

-Jakie są rodzaje pieców dwufunkcyjnych?

Piece dwufunkcyjne dzielą się na wiszące oraz na stojące. Piece wiszące należy wybrać wtedy, gdy w pomieszczenie brak miejsca na postawienia kotła konstrukcja ściany jest taka , że wytrzyma wiszący napełniony zbiornik. Piec gazowy dwufunkcyjny stojący należy wybrać w przypadku , gdy w pomieszczeniu , w którym będzie zamontowany jest wystarczająca ilość miejsca na ustawienie.

Wewnątrz, natomiast przez rurę zewnętrzną zasysa się powietrze z zewnątrz. Takie kotły nie pobierają powietrza z pomieszczenia, w którym są zamontowane, dzięki temu wentylacja nie musu być w tym pomieszczeniu doskonała. Piece dwufazowe z zamkniętą komorą są bardziej bezpieczne jeżeli chodzi o powstawanie czadu, bo w procesie spalania nie jest to możliwe.

Koszt zakupu pieca dwufazowego zależy od jego wielkości mocy cieplnej o producenta pieców.